27.07.2009 08:21

Na svatbě šetřit - ano či ne

Milé nevěsty,

svatbu mám již za sebou, byla má první a jak věřím tak i poslední, byla to pro mě velká zkušenost o kterou se s vámi chci podělit a snad vám tím i pomoci, zvlášť těm z vás, které chtě nechtě musíte řešit rozpočet svatby a přemýšlíte o tom, co je a co není důležité.

Proto se zaměřím skutečně na to nejnutnější tak jak jsem to viděla a po svatbě vidím já. Shrnu zde základní položky, které se týkají svatby ještě než sama začne.

Začněme šaty, která z nás by aspoň ten jeden den nechtěla být za princeznu a tak šaty pro nevěstu, vidím jako velmi důležité. Osobně se přikláním k vlastním šatům, které se dají pořídit zhruba již od 1.500Kč. Výhoda vlastních šatů pro mě byla zejména v tom, že jsem je na sobě mohla mít celý den a nemusela jsem se hlídat jestli je umažu či nějak poničím.

Boty, tuto otázku jsem před svatbou také dost řešila a musím zpětně doznat, že naprosto zbytečně. Pokud máte jako já dlouhé šaty, tak boty prakticky vůbec vidět nebudou, kromě několika vyjímek, takže víc než cenu bych řešila výšku podpatku a přiměřeně pohodlí. Navíc si takové boty můžete koupit na ten jeden den klidně i u vietnamců za cca 200Kč.

Pokud má ženich pěkný padnoucí oblek a taktéž pěkné boty, což většina mužů ve svém šatníku má, tak tím bych oblečení pro ženicha dál neřešila.

Další položkou jsou květiny pro nevěstu, ženicha do klopy, svědkyně a maminky. Kytice by měla být taková jakou si představujete a ideálně je dobré ji vidět uvázanou a říct si, to je ta kterou chci. Všechny tyto jmenované květiny se dají pořídit v pěkném provedení celkem již za cca 900Kč.

Výzdoba aut a hostí je také důležitou položkou, nicméně i tato se dá pořídit levně. Plně postačí, když více bude ozdobeno auto nevěsty a to oproti ostatním autům, může být doplněno "pouze" kyticí na předku kapoty, ta se umělá včetně destičky a přísavek dá pořídit cca za 300Kč. K ostatnímu zdobení na všechny auta vč. nevěstiného plně stačí úzká stuha - 10m za cca 40Kč, "véčko" s věnečkem na boční přední okna a bez věnečku na předek. Věneček a vývazky, taktéž z tenké stuhy, na šaty můžou být z buxusu místo myrthy, který roste na mnohých zahradách. Buxus má navíc tu výhodu, že vydrží krásný a neovadlý celý den. Takové věnečky i vývazky si může každý vyrobit doma večer před svatbou.

Toto jsou všechno položky na kterých lze velice dobře ušetřit, ovšem na čem bych určitě nešetřila, to jsou prstýnky, fotograf a kameraman. Prstýnky nemusí být nutně z těch nejdražších, ale neměly by být za každou cenu ty nejlevnější, je lépe si připlatit za to, co opravdu chceme a zejména nešetřit na kvalitě provedení. Totéž platí u fotografa a kameramana. Pokud nemáte vyloženě někoho kdo je v tomto profesionál, rozhodně si za kvalitu připlaťte, neboť ten den D tak rychle uteče a vrátit se nedá.

—————

Zpět