Svatba

Kde mám sjednat svatbu?

Na matrice Místního úřadu podle trvalého bydliště jednoho ze snoubenců nebo jiného vybraného místa.

—————

Kolik za takové sjednání svatby, resp. obřad zaplatím?

Sjednaní obřadu a samotný obřad, je-li v místě trvalého bydliště jednoho ze snoubenců, je zdarma.

Bude-li obřad na jiném úřadu, účtuje se obvykle 1.000Kč, avšak záleží na každém úřadu. Přesné podmínky má každý úřad na svých webových stránkách.

Bude-li obřad např. na zámku apod., ceny za takový obřad jsou různé od cca 2.000Kč výše podle typu sjednaných služeb.

—————

Mohu si sjednat pro svoji svatbu den a hodinu podle svého?

Většina matrik má určené 2 dny v týdnu, které oddává, taktéž i hodiny. Takže je třeba vybrat si v jejich volných termínech.

Pokud umožňují jiný termín dle přání snoubenců, obvykle toto bývá zpoplatněno. Informace jak je to na konkrétním vybraném místě, jsou dostupné na webových stránkách úřadu.

—————

Kdy si mám termín svatby objednat?

Záleží na mnoha faktorech a také exkluzivitě vybraného místa. Běžné datumy a místa stačí 3 měsíce předem. Nic nezkazíte samozřejmě pokud si sjednáte svatbu i dříve. Pokud plánujete svatbu na žádaném místě či žádaném datumu, např. 8.8 apod. je třeba si termín domluvit i rok předem. Nejsnažší je zeptat se přímo na konkrétním vámi zvoleném místě.

—————

Co potřebují snoubenci k sjednání svatby?

Oba snoubenci bez rozdílu potřebují občanský průkaz a rodný list.

Dále pokud snoubenci či jeden z nich je rozvedený, je nutné doložit Rozsudek o rozvodu. Pozor - tento rozsudek musí být potvrzen, že je pravomocný! Pokud toto razítko o nabytí právní moci na rozsudku ještě není (každý si pro něj musí dojít na podatelnu příslušného soudu) je nutné minimálně 14 dnů před svatbou pro toto potvrzení dojít.

—————

Mohu si svatbu sjednat i bez rodného listu?

Ano, je to možné. Na matrice úřadu si snoubenci domluví termín svatby, vyplní formulář a pokud nemají některé doklady sebou, je možné je dodat později, nejdéle však 14 dnů před svatbou. Taktéž platí, že zhruba dva týdny před svatbou se potvrzuje termín svatby.

—————

Jak máme do svatební síně vstupovat a co nám budou hrát?

Každý matrikář, než začne vlastní svatba, vám včas řekne jak máte nastupovat. Při sjednávání svatby se vás také zeptá, zda chcete zahrát něco specifického a zda si v tom případě máte svoji hudbu donést či nikoliv.

—————

Jak to bude s novým občanským průkazem a oddacím listem?

Před samotnou svatbou odevzdáte své občanské průkazy matrikáři, po ukončení obřadu vám je vrátí i s dokladem o změně stavu a případně příjmení. Nelekejte se, občanské průkazy dostanete zpět s ustřiženým rohem. S oddacím listem, který si vyzvednete na matrice (obvykle 1-3 dny po svatbě, může však být i déle, podle úřadu - toto vám po svatbě sdělí), starým občanským průkazem, doložkou o změnách a rodným listem si zajdete na místní úřad (nemusí být podle trvalého bydliště) a tam si s jednou fotografií zažádáte o nový průkaz.

—————

Musím si měnit další doklady?

Pokud se vám změnilo příjmení či trvalé bydliště tak ano.

Pokud se vám změnil pouze stav, tak to u většiny běžných dokladů není potřeba.

————— 

Zde najdete odpovědi na nějčastější otázky kolem svatby.

 Pokud zde není zodpovězena otázka, která vás v souvislosti se svatbou zajímá, napište mi jí do emailu.

 

vaše Veselka


Dostupnost podle Monitoring-serverů.cz